GUY'da Hangi İl Neden Seçilir Neden Seçilmez

BU YAZI Admin TARAFINDAN 14 Şubat 2013 Perşembe GÜNÜ YAZILDI. 0 yorum
30 Mart 2013'te yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı sınavında bilindiği gibi İstanbul, İzmir ve Afyon illeri için 670 kadro açıldı.Şimdi herkesin kafasında hangi ili seçeyim sorusu var. Özellikle KPSS P49 puanı 70-75 arasında olanlar. Tam bir muallak aslında. İstanbul ve İzmir gibi Türkiyenin en gözde şehirleri için sınav açıldı.Biraz bu şehirlerin güzelliklerini ve Gelir Uzmanları açısından inceleyelim.
Öncelikle İstanbula bakalım. İstanbul'u anlatmak için söze gerek yok heralde.Tarih, turizm, ekonomik faaliyetler nüfus ... Türkiye'nin lokomotifi. Türkiye'de yaşayan her 5 kişiden birinin yaşadığı, yaklaşık 15 milyonluk metropolitan şehir. Olumsuz yönlerinden bahsedelim biraz. Trafikten başlamak isabetli olur sanırım. Bir ucundan bir ucuna 5-10 saatte gidilebilen şehir. Neyse bizi daha çok ilgilendiren yani İstanbulda Gelir Uzmanlığı düşünenler için bazı noktaları belirtelim. Bilindiği gibi Gelir Uzman Yardımcıları 2.000- 2-300 TL arasında bir maaş almakta. Bu şehir için bu para eğer ki daha önce İstanbul ile alakası olmadan yani ailesiyle falan yaşamamış, yaşıyor olmayan bir kişi için epey zorlaması muhtemel. İstanbul gerçekten zor ve pahalı bir şehir. Özellikle sosyal hayatı seven biri İstanbul'da yaşıyor ise işi daha da zor. Örnek olarak bir yere gitmeyi düşünüyorsanız 15- 20 TLyi yol parası olarak ayırmalısınız. Zira otobüs bileti(Akbil) 1.95 TLden , dolmuş 2,5 TL'den başlıyor vesaire.
İzmir'i de anlatmaya gerek yok sanırım. Egenin incisi . Türkiye'nin 3. büyük şehri. Deniz, kum, güneş, tarih bir adım yakınızda. Maddi açıdan incelenirse bütün büyükşehirler gibi küçük şehirlerden daha pahalı bilindiği gibi. Ama şöyle bişey var. Gelir Uzmanı açısından İstanbul'a göre maddi yönden biraz daha avantajlı gibi. Biraz daha rahat yaşanabilir.Son olarak Afyon'a bakarsak, Ege ve İç Anadolu hatta Akdeniz arasına kalan bir şehir.Ulaşım yollları üzerinde kalmaktadır.Nüfus açısından orta düzeyde bir şehir. Afyon özellikle kışlarının çok soğuk geçmesiyle ünlüdür. Ayrıca Afyon Türkiye'deki en kaliteli ve en ünlü kaplıcalara sahip. Maddi yönden klasik Anadolu şehirleri ile aynı sayılır. Açılan 3 il içinde Gelir Uzmanlığı açısından en rahat yaşanılabilecek şehir. Tabi maddi açıdan :)Bu yazımızda 30 Mart'ta yapılacak olan Gelir Uzman Yardımcılığı sınavında kadro açılan üç ili yüzeyselde olsa inceledik. Tabi herkesin gönlünde bir şehir var muhakkak.Umarım herkes istediği şehirleri kazanır ve mutlu şekilde yaşar. Herkese iyi çalışmalar. Sağlıcakla kalmanız dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorumunuz Denetlendikten Sonra Yayımlanacaktır.