2013 KPSS'nin Ardından İzlenimler ( Alan Bilgisi )

BU YAZI Admin TARAFINDAN 10 Temmuz 2013 Çarşamba GÜNÜ YAZILDI. 0 yorum
Bir önceki yazımda cumartesi sabah GY-GK oturumu hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazıda ise pazar günü gerçekleştirilen alan bilgisinden bölümlerin soru değerlendirmesini yapacağım.

Bildiğiniz gibi pazar sabah oturumda Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe bölümü , öğleden sonra ise ÇEKO , Uluslararası ilişkiler, Kamu Yönetimi, Ekonometri, İstatistik bölümü sınavı yapıldı.

Sabah oturumdan hukuk bölümüyle başlayalım değerlendirmeye.Anayasa hukuku bir soru hariç kolaydı. İdare hukuku geçmiş yıllar soru dağılımı tamamen değiştirilmiş bir şekilde geldi önümüze. Belki hukuk bölümünde en zor sorular İdare hukukundaydı kanımca. Geçmiş yıllar konu dağılımı bazında yine İcra-İflas hukukunda köklü değişikliğe gitmiş ÖSYM. İcra-İflas hukukunda sorular genelde nokta atışı şeklindeydi. Ticaret Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku ve Ceza Hukuku bölümlerinde ise konu dağılım bazında fazla bir değişiklik gözükmüyordu. Ticaret Hukuku ise geçmiş yıllara göre daha basitti sanki.


İktisat bölümüne bakacak olursak. Mikro iktisatta her yıl beklenen tarzda sorular geldi gibi. İki adet problem sorusu formülü bilen için kolaydı. Makro iktisatta ise tamamen karışık bir hal vardı. Çoğu konudan soru yok gibiydi. Para bankada ise klasik tarzda sorular vardı. Türkiye ekonomisinde istihdam oran aralığıyla ilgili soru herkesi haddinden fazla zorladı. Genel olarak İktisat soruları biraz çeldirici fakat geçen yıllara oranla basitti.


Maliye bölümü ise 4-5 soru hariç son 5-6 yılın en kolay sorularını sordular.. Maliyede ayrıca üç tane sayısal problem sorusu sorrmuşlar.Problemlerin 1 tanesi diğerlerine nisbeten daha zordu. Dağılım açısından bakıldığı zaman en zor 2 soru Devlet Borçlanmasındaydı. Maliye politikası, vergi teorisi, maliye teorisi, kamu harcamaları ve diğerleri ciddi manada zorlayacak sorular değildi.


Muhasebede ise gerek soru dağılımı gerekse soru tarzlarında köklü değişikliğe gitmiş ÖSYM. Özellikle sorularda 2 seneden sonra tekrar yevmiye kayıtlarına yer vermeleri, çoğu kişi için büyük kolaylık oldu. Soru dağılımında şüphesiz en dikkat çeken durum Stok grubundan gelen soru sayısı ve tarzıydı. Sözel olarak  3-4 adet stok grubuna yer vermiş ÖSYM. Bir adet LİFO sorusu , Muhasebe bölümünün en kolay sorusuydu belki. TMSden 3-4 soru beklerken bir adet yarı TMS sorusu gelmesi ilginçti. 


Genel değerlendirme yapacak olursak, son 5-6 yılın en kolay sınavıydı belki Pazar sabah oturumu. Tabi kişiden kişiye değişir ama genel izlenim bu yolda. 

Pazar öğleden sonra oturumundaki sınav için yorum yapamayacağım. Hiç çalışmadık, iç güdülerimizle çözdük soruları :) Bu oturumdan tek yorumlayacağım ilk 155 dakika dışarıya çıkmanın yasak olması :) Tam anlamıyla, son nebzede ÖSYM'nin yaşattığı büyük eziyet :) O 155 dakika hiçbişey yapmadan oturmak her babayiğidin harcı değil :) 30 dakikada olsa uyumak hatta rüya görmek güzel bir deneyimdi benim açımdan :)


Bir yılın emeği böylelikle sonuçlandı. Artık sonuçları bekliyoruz. Umarım herkes hak ettiğini alır ve kurum sınavlarında başarı sağlarlar.

Sağlıcakla kalın.
Hiç yorum yok:

Yorumunuz Denetlendikten Sonra Yayımlanacaktır.