2013 KPSS'nin Ardından İzlenimler

BU YAZI Admin TARAFINDAN 8 Temmuz 2013 Pazartesi GÜNÜ YAZILDI. 1 yorum
Bildiğiniz gibi hafta sonunda toplam dört oturumla 2013 KPSS yapıldı. İlk gün sabah oturuma KPSS'ye başvuran herkes girdi. Öğleden sonra ise öğretmenlik alan sınavı yapıldı. Pazar günü ise alan sınavı yapıldı.

Tüm oturumlarda en dikkat çeken oturum cumartesi sabah ki oturumdu şüphesiz. Bilindiği gibi son 2 ay kala ÖSYM hem müfredatta hem de konu dağılımda ciddi değişiklikler yaptı.Değişikliğe bakıldığı zaman konu bazında bir genişleme oldu. Son iki ay kala yapılan bu değişiklik tam anlamıyla ÖSYM adına bir rezillikti.

Ki KPSS'ye hazırlanan adaylar bu değişikliğe rağmen içlerini ferah tutmaya çalıştılar. Bu köklü değişikliğe geçiş döneminin daha ılımlı ve yumuşak geçeceği yönünde tahminlerde bulunuldu.

Ta ki cumartesi sabah genel yetenek - genel kültür oturumunda ki soruları görene kadar. Sıra ile değinmek istiyorum derslere. Önce Türkçe bölümüne değinelim daha doğrusu yeni müfredata göre sözel bölüme. Tam anlamıyla sil baştan hazırlanmış sözel bölüm. Örneğin her sınavın demirbaşı anlatım bozukluğundan soru sormamışlar. Genel olarak karmaşık ve 3lü paragraf soruları sormuşlar. Bunlara ek olarak çoğu kişinin kabusu olan vitaminli mantık sorusu... Tartışmaya bile değmez.ALES seviyesinin bile üzerindeydi. Mantık sorusunu değil 3 dakikada 10 dakikada bile çözülmeyecek tarzdaydı. Ve çözemedik.

Şimdi birazda Matematik bölümüne değinelim. Yeni müfredata göre sayısal bölüm, bu sınav için ikinci faciaydı. Hem dört işlem gerektiren sorular hem de o birer sayfalık problemler önceki sınavlarda görülmedik tarzda düşündürücü ve vakit kaybettiriciydi. Üç geometri sorusu ise basitti açıkcası. 

Genel kültür kısmının tarih bölümüne baktığımız bir kaçı hariç genel anlamda kolaydı. Müfredata yeni eklenen Çağdaş Türk ve Dünya Tarihinden 2 soru sordular ve sorular kısmen kolaydı. Tarihte, geçen yıllara göre soru dağılımına bakıldığı zaman ciddi bir değişikliğe gitmiş ÖSYM. Üstelik tarih bölümünde bir tane edebiyat sorusu sormaları da ilginçti aslında.

Coğrafya bölümünde 3-4 soru dışında sorular basitti. Dağ-plato-ova ve termik santral soruları direkt bilgi sorusuydu. Coğrafyada da genel manada %50 ters köşeye yatırdı ÖSYM kanımca. Diğer 9-10 soruluk vatandaşlık-hukuk-idare ise tam anlamıyla bir fiyaskoydu.Sorular genel olarak zordu. Özellikle soybağı sorusu herkesi haddindan fazla oyaladı. ÖSYM soruda anlatmak istediğini anlatamamış maalesef ve acayip saçmalamış. Düşük cümle, anlatım bozukluğu vesaire vesaire bir soruydu.

Ve en bomba fiyasko güncel sorular.. Anlatılmaz, yaşanması lazım anlamak için. Eski papadan tutup en büyük gezegene, ondan orhan pamuk'a ve oskar alan amour filminin yönetmenine... Tamamen saçmalık.Söylenecek hiç bir söz yok... Adamlar gidip 2007deki kitabı sormuşlar...

Neyse herşey geçti gitti. Üzülmenin anlamı yok. Artık sonuçları bekleyeceğiz. Umarım herkes için hayırlısı olur.

Bu yazı çok uzun oldu. Alan dersleri için ayrı bir yazı yazacağım. Takipte kalmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.1 yorum:

  1. 'Duygularıma tercüman oldun' tabiriyle muazzam örtüşen bir yazı olmu..Bu analiz sınavın genel tablosunu ortaya koyuyor ve çıkan sonuç bence şu: emek kazanmadı bu sınavda şans kazandı..Amaçları neydi bu soruları bu şekilde hazırlayanların, ne tür bir eleme mantığıyla hazırlandı bu anlam karmaşasıyaratan onlarca soru bilinmez..Ama uykusuz gecelerim, ailemden arkadaşlarımdan ve sevdiklerimden ettiğim fedakarlıklar boşuna olmamıştır umarım..Dünya hala adaletlidir, içinde yaşayanlara inat..

    Sevgiler..
    Özlem MUTLU

    YanıtlaSil

Yorumunuz Denetlendikten Sonra Yayımlanacaktır.