Kurum Sınavlarına Nasıl Çalışmak Gerek ?

BU YAZI Admin TARAFINDAN 2 Ağustos 2013 Cuma GÜNÜ YAZILDI. 12 yorum
Evet arkadaşlar bu yazımızda kurum sınavlarına nasıl ve nereye çalışmamız gerektiği konusunda biraz bilgi vereceğim.Öncelikle şunu belirtmek lazım, sınav sürecinde kapsamı en geniş ve zorluk derecesi en zor sınav şüphesiz Kamu Personeli Seçme Sınavıdır.(Tabi ki bir kaç istisna mevcut :) Örn: Sayıştay klasik sınavı ..  ) Kurum sınavlarına baktığımız zaman konu kapsamı daralamaktadır. En basiti GUY'da ceza hukuku yok gibi.

Kurum sınavlarına çalışırken dikkat edilecek en önemli ders kanımca İktisat. Diğer derslerin aksine kurum sınavlarında İktisat konuları biraz daha genişliyor, daha doğrusu daha detaya iniyor. Bunun için belirtilen kaynak kitaplarında o detaylara dikkat edilmesi gerekir.


Şimdi birazda nelere, hangi kitaplara çalışmamız gerektiği üzerinde duralım. Yukarıda dediğimiz gibi genel olarak konu kapsamı daralıyor. Tavsiyemiz KPSS için hangi kaynaktan çalıştınız ise o kaynaktan devam etmenizdir. İktisat içinse ek kitaplara göz atabilirsiniz. Konu tekrarlardan sonra soru bankalarına bakılabilir.


Son olarak kurum sınavlarına nasıl çalışmalıyız sorusuna cevap bulmaya çalışalım. Öncelikle konuları bol bol tekrar etmeye çok ihtiyaç var. Daha sonra kurumun geçmiş yıllardaki sınavlarında çıkmış soruları çözmeliyiz. Çıkmış sorular size genel hatlarıyla bir yol gösterecektir. Tabi ki her sınavda 3-5 sürpriz soru - konu önünüze gelecektir. Bunları en az yanlışla cevaplamak önemli. Umarım herkes hak ettiği emeğin karşılığını alır.

Soru ve sorunlarınız için aşağıdaki yorum formunu kullanabilirsiniz.


Sağlıcakla kalın. İyi günler.

12 yorum:

 1. hocam iktisattan zeynel dinler,murat ve cetaris paribusu bitirdim simdi pegemin soru bankasına basladım.fikrinizi merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen devam edin. Bol bol tekrarları unutmayınız.

   Sil
 2. merhaba bu sene kpss 49 da 77.91 aldım sıralamam 5890.guy ilk sınavın girme ıhtımalım olurmu.(alım yapılacak sayı önemli biliyorum ama genel olarak soracaktım?
  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınava girme ihtimaliniz yüksek.

   Sil
 3. Merhaba ben bankada çalışıyorum ve zor da olsa elimden geldiğince çalıştım. Kpss 49 dan 72.85 puan aldım sıralamam 12071 bir umut var mı? Varsa eğer kurum sınavına çalışmak istiyorum zaman kaybetmeden eğer yoksa da 2014 kpss ye yavaştan çalışmaya devam edeceğim.Ne yapacağımı bilemedim _?


  Teşekkür ediyorum , iyi günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bildiğiniz gibi geçen sene 73.5'a kadar inmişti GUY'da puanlar. Bu sene 70 barajına dayanması büyük olasılık. Çünkü VMY'de çok alım oluyor. Tüm şehirler olmayabilir fakat yine birkaç şehir 70'e inebilir.Önemli olan o şehirleri doğru tahmin edebilmek Siz yine umutvari olunuz.

   İyi günler.

   Sil
 4. hocam öncelikle teşekkür ederim gecenin bir vakti cevap yazdıpınız için...
  benim p40 7896 sıralamam var.sizce katılabilir miyim sınava biraz tedirginim.cok tesekkurler tekrar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınırdasınız diyebilirim. Yine de sınava girme ihtimaliniz yüksek.

   Sil
 5. iyi geceler. p49 70.4 puanm var. gelir uzman yard. sinavina girme sansm var mi varsa da şansım nedir?. simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınavalara başvuru yapabilirsiniz fakat girebilirmisiniz onu kimse bilemez. Geçmiş yıllarda 70 puan ile sınava giriş oldu fakat bu sene olurmu onu bilmiyoruz.

   Sil
 6. ben 2014 kpss ye adam akilli calismak istiyorum. hukuk iktisat maliye ve muhasebenin olmazsa olmaz kaynaklari nelerdir? hem soru cozumu icin hem de konu anlatimi olarak? simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Piyasada birçok kaynak mevcut. Ben direkt size şu şu kaynaklara çalışın diye tavsiyede bulunursam yanıltmış olurum.
   Fakat size yol gösterecek şöyle birkaç öneride bulunabilirim. Hukuk ve Maliyede Murat Yayınları kesinlikle işinize yarar. İktisat temelinize göre kitap seçmelisiniz. En üst düzeydeki kaynak Erdal Ünsal'dır İktisatta. Muhasebede kaynaklar arasında fazla bir fark yok. Yine temelim iyi ve ciddi manada Muhasebe öğrenmek istiyorum dersen Orhan Sevilengül'den çalışabilirsin.

   Soru bankaları içinse piyasada en çok satılan ve tutulanları sıralıyorum. Hukukta Themis, Külliyat, 657; Maliye 4T; İktisat Zeynel Dinler, Ceteris Paribus; Muhasebe Abaküs, Ferhat Yıldız iye devam eder...

   Sil

Yorumunuz Denetlendikten Sonra Yayımlanacaktır.